Uważaj na podróbki - kupuj tylko u autoryzowanych sprzedawców!

DBAMY
Mondaine. Zrównoważeni szwajcarscy zegarmistrzowie.

„Według Grupy Mondaine pojęcie zrównoważonego rozwoju wykracza poza ekologię, jest to nasze dążenie do doskonalenia się w ekologii, społecznie i ekonomicznie. Od ponad 30 lat Mondaine wierzy w to i podejmuje zrównoważone kroki.

DBAMY („WE CARE”) oznacza, że przejmujemy odpowiedzialność społeczną i ekologiczną dzięki kulturze firmy, która inspiruje naszych konsumentów, partnerów handlowych i pracowników do działania w sposób zrównoważony. Chcemy uświadamiać, że wkład wszystkich i każdego z osobna w ekologiczny i społecznie uważny styl życia jest istotny i należy ciągle się doskonalić. Wraz z naszymi produktami, naszemu sposobowi działania jako MŚP i duchowi rodzinnemu jesteśmy ambasadorem takiej postawy życiowej. »

Andre Bernheim, Współwłaściciel i Członek Zarządu Grupy Mondaine Watch Ltd.

Nasze oddanie

Przeczytaj więcej o naszym zaangażowaniu w naszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2020.

Wyprzedzając krzywą zrównoważonego rozwoju

MONDAINE to szwajcarska marka zegarków, która słynie z przekształcenia kultowego szwajcarskiego zegara w model, który ludzie mogą nosić na nadgarstkach, powiesić na ścianie lub postawić na biurku. Ale oprócz wysokiego współczynnika rozpoznawalności, te zegarki mają jeszcze jeden kluczowy atrybut: zrównoważoną produkcję. Daleki od nazwania go niedawną próbą nadążenia za współczesnymi trendami, zrównoważony rozwój jest częścią filozofii firmy Mondaine Watch Ltd od ponad 25 lat. Jak to się stało? I do jakich jeszcze celów wciąż dąży ta firma? Współwłaściciel André Bernheim odpowiada na te pytania w wywiadzie opublikowanym przez dziennik Tages Anzeiger w specjalnym wydaniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju w grudniu 2019 r.

 

André Bernheim: w dzisiejszych czasach rośnie zapotrzebowanie konsumentów na zrównoważone produkty. Jak istotna jest dla waszej firmy ta kwestia?

Zrównoważony rozwój jest częścią naszej kultury korporacyjnej i tożsamości naszej marki. I oczywiście również zauważyliśmy, że ten temat w końcu przyciąga dużo więcej uwagi. To mile widziana zmiana - ale ma również pewne negatywne konsekwencje. Niestety, pojęcia takie jak „ekologia” i „zrównoważony rozwój” stały się popularnymi zwrotami wykorzystywanymi przez wiele firm, aby upiększyć swój wizerunek. Jednakże niektóre z tych firm wykazują niewielkie - jeśli w ogóle - faktyczne zaangażowanie w sprawę. I tak również w branży zegarmistrzowskiej, według mnie, niewiele się w tej sprawie robi.

 

Jak bardzo wyróżnia się MONDAINE?

Od wczesnych lat 90. mieliśmy specjalistę ds. ekologii: najpierw zajmował to stanowisko mój brat Ronnie, a potem ja je przejąłem. Tak więc ta kwestia została ustalona jako sprawa dla naszego kierownictwa korporacyjnego. Weźmy jeden przykład: w 1992 roku zebraliśmy odpady metalowe ze sterty złomu w Zurychu. Wytopiliśmy ten materiał w Szwajcarii, a następnie wykorzystaliśmy go do produkcji metalowych kopert do naszych zegarków. Podczas tego projektu poddaliśmy recyklingowi ponad dziesięć ton zużytego metalu, za co zostaliśmy uhonorowani nagrodą Alp Action. Wprawdzie nie spowodowało to globalnych zmian - ale nawet wtedy chcieliśmy pokazać, że MŚP takie jak nasze mogą odegrać swoją rolę w zrównoważonym rozwoju. A jeśli my możemy to zrobić, to duże firmy też powinny sobie z tym poradzić. Wraz z naszą koncepcją zrównoważonego rozwoju znacznie wyprzedziliśmy czasy; sprzedawcy detaliczni i konsumenci w tamtych czasach wciąż puszczali to mimo uszu.

 

W 2017 roku MONDAINE wprowadziła kolekcję essence - z naciskiem na zrównoważone materiały. Co to obejmowało?

Wraz ze szwajcarskim zegarem kolejowym MONDAINE SBB i naszą linią essence przekroczyliśmy nowy poziom, a pod względem ekologii celowo poszliśmy o krok dalej. 70 procent kopert naszych zegarków essence składa się z naturalnych materiałów – rycynus (roślina wondertree) z dodatkiem proszku szklanego, a mówiąc dokładniej, 50 procent paska jest również zrobione z oleju wondertree. W zależności od wyboru oferujemy również paski wykonane z recyklingowanych butelek PET z wyściółką korkową, a prawie 100 procent opakowań zawiera recyklingowane butelki PET. Również naprawdę fajnym akcentem jest to, że ten woreczek na zegarek służy później w ramach nowego zastosowania jako etui na smartfona lub okulary przeciwsłoneczne. Paski do zegarków z recyklingowanych PET produkowaliśmy już pięć lat temu, a korek - także naturalny surowiec - używamy również w innych kolekcjach MONDAINE. Nieustannie poszukujemy innych naturalnych i bardziej ekologicznych materiałów. To właśnie mamy na myśli mówiąc: Lepsze jest Lepsze, krok po kroku stając się bardziej zrównoważoną marką. Dlatego też jestem zdania, że firma powinna wychodzić ponad samo włączanie koncepcji zrównoważonego rozwoju do swoich produktów.

 

Więc gdzie jeszcze można wdrożyć zrównoważony rozwój?

Jako MŚP nienotowane na giełdzie z własnym działem rozwoju, dobrymi kontaktami z producentami komponentów i własnym zakładem produkcji zegarków w Biberist (Solothurn, Szwajcaria), bardzo świadomie korzystamy z możliwości, by dążyć do zrównoważonego rozwoju jako integralnego elementu naszych celów korporacyjnych. Przykład, który to pokazuje: system fotowoltaiczny na dachu naszej szwajcarskiej fabryki, który uruchomiliśmy we wrześniu 2019 roku. Jego 600 m2 paneli słonecznych wytwarza czystą energię, co czyni nas w około 70 procentach niezależnymi od energii elektrycznej ze źródeł zewnętrznych. Wszystkie zegarki Swiss Made Mondaine Watch są produkowane z takim udziałem energii słonecznej. Jednak jak można się spodziewać, jesteśmy również aktywni w wielu innych obszarach mając na celu stawanie się jeszcze bardziej zrównoważonymi. O misji naszej firmy mówimy: DBAMY.

 

Co dokładnie robicie?

Wierzymy, że wielkie osiągnięcia mogą stać się możliwe również poprzez wprowadzenie dużej liczby drobnych korekt i ulepszeń. Wraz z podejmowaniem różnych działań we własnym zakresie, zdefiniowaliśmy konkretne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju na przyszłość. Jednym z głównych celów jest stałe czynienie naszych materiałów opakowaniowych i opakowań zegarków bardziej zrównoważonymi - na przykład poprzez użycie mniejszej ilości materiałów i wybór bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów o mniejszej objętości. Jednocześnie kontynuujemy poszukiwania bardziej zrównoważonych materiałów, których możemy użyć do produkcji naszych zegarków. Badamy też cały przepływ w naszym łańcuchu dostaw i szukamy sposobów na jego poprawę. Osiągniemy stałe doskonalenie jakości i zmniejszymy nasz ślad ekologiczny. Z tego powodu uruchomiliśmy również pierwszy program recyklingu zegarków w Szwajcarii.

 

 

TA Szwajcaria, styczeń 2020

PANEL SŁONECZNY


Przeniesienie produkcji na energię słoneczną:

We wrześniu 2019 r. na dachu fabryki Mondaine w Szwajcarii uruchomiono własny system fotowoltaiczny, który zapewnia około 80% całkowitego zapotrzebowania elektrowni na energię elektryczną. W miesiącach letnich panele słoneczne będą nawet wytwarzać energię wystarczającą do zasilania elektrowni z nadwyżką energii elektrycznej. Nowa instalacja solarna jest istotnym etapem dla Mondaine i umożliwia firmie w znacznym stopniu przenieść produkcję na energię słoneczną.

https://youtu.be/QMB_SxdfxP8

DBAMY - nasza misja


Mondaine bada obecnie wpływ na środowisko swoich procesów wewnętrznych i zewnętrznych. Recykling i ograniczenie zużycia wszelkiego rodzaju zasobów, od makulatury, kartonu, baterii i PET po energię i plastik w różnych materiałach opakowaniowych, a także zapobieganie przestojom produkcyjnym w łańcuchu dostaw z powodu stali, tworzyw sztucznych i części elektronicznych są częścią ciągłych wysiłków na drodze do doskonalenia Grupy Mondaine.